Boost your Grades with us today!

solution

Jasmine Limited makes a single product, X, using a single raw material P. Standard costs relating to X have been calculated as follows

Standard cost schedule

per unit (RS)
Direct material, P, 100kg at Rs.5 per kg 500
Direct labour, 10 hours at Rs.8 per hour 80
Variable production overhead, 10 hours at Rs.2 per hour 20
Fixed production overhead, 10 hours at Rs.1 per hour 10
Standard cost 610
Standard profit 290
Standard selling price 900

Relevant details of this production are as follows.

  • >Company expects to produce 1020 units in month of December 2020.
  • >During December, 1000 units of product X were produced and sold at Rs. 975,000
  • >90000 kgs costing Rs.720000 were bought and used.
  • >8200 hours were worked during the month and total wages were Rs. 63,000.
  • >The actual variable production overhead for the month was Rs. 25,000.
  • >The actual fixed production overhead for the month was Rs. 9,800.
  • >Actual profit was Rs. 157,200.
  • 1. Calculate the following for the month of December 2020.
  • 1. Sales price variance and sales volume variance

Solution:

15% off for this assignment.

Our Prices Start at $11.99. As Our First Client, Use Coupon Code GET15 to claim 15% Discount This Month!!

Why US?

100% Confidentiality

Information about customers is confidential and never disclosed to third parties.

Timely Delivery

No missed deadlines – 97% of assignments are completed in time.

Original Writing

We complete all papers from scratch. You can get a plagiarism report.

Money Back

If you are convinced that our writer has not followed your requirements, feel free to ask for a refund.